Anasayfa Blog Duyuru Fiziksel altın tabanlı dijital tokenler Türkiye pazarına giriyor

Fiziksel altın tabanlı dijital tokenler Türkiye pazarına giriyor

by AgaBullion
Fiziksel altın tabanlı dijital tokenler Türkiye pazarına giriyor

Altın toptancıları, blockchain teknolojisinden istifade ederek varlıkları tokenleştirmeye ve ticari faaliyetlerini daha geniş alanlara yaymaya başlıyor. Uluslararası ölçekte külçe altın ticareti şirketi AgaBullion ve Birleşik Krallık merkezli FinTech girişimi Aurus Technologies, Türkiye pazarı odaklanan, altına tabanlı tokenler sunmak için el sıkıştı.

Ortaklık sayesinde yatırımcılar, AurusGOLD aracılığıyla LBMA onaylı gram altın varlıklarına sahip olacak. Ethereum blockchain ağı üzerinde altın destekli ERC-20 tokeni olan AurusGOLD (AWG), Aurus'un blockchain tabanlı çözümünü kullanarak değerli metal satıcıları tarafından basılıyor ve dağıtılıyor.

AgaBullion Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yılmaz, "Altın, dünyanın en eski merkeziyetsiz finans sistemidir. Küresel olarak tanınan ve yerleşik bir ekosistem haline gelmiştir" dedi. Küresel ölçekte kabul görmüş bir varlığa dayalı olmayan ve yüksek fiyat oynaklığının görüldüğü diğer kripto para birimlerine kıyasla, fiziksel bir varlıkla desteklenen bir tokenin daha mantıklı bir yatırım olduğunu ekledi.

AgaBulllion CEO'su Sarp Tarhanacı, "Değerli metallerin dijitalleştirilmesi konusunda büyük bir potansiyel görüyoruz" dedi. "Aurus ile ortaklık kurarak, Türkiye'de kısmi altın sahibi olmayı kolaylaştırmak için geliştirdikleri blockchain platformunu kullanıyoruz."

AgaBullion, Cointelegraph'a verdiği demeçte, Türkiye'nin fiziksel altın yatırımına gösterdiği ilginin yanı sıra, değer saklama aracı olarak kripto para birimlerinin yaygınlığı açısından da ülkenin öne çıktığını, bu sebeple dijital altın için çekici bir pazar haline geldiğini söyledi.

Piyasadaki fırsatlardan bahseden AgaBullion, Türkiye'deki COVID-19 kaynaklı sokağa çıkma yasaklarının, vatandaşların fiziki altına erişimini zorlaştırdığını açıkladı:

"Türkiye halkı güvenilir ve sürdürülebilir bir değer varlığı arıyor. Merkezileştirilmiş yapısı nedeniyle, bankaların sunduğu online platformlardan altın almak verimli görülmüyor. AgaBullion için bir sonraki en mantıklı adım dijital bir ürün geliştirmek olacak."

Türkiye, değerli metallerin değer saklama aracı olarak yaygın biçimde kullanıldığı bir ülke. Ayrıca, dünyanın en büyük altın piyasalarından biri olarak biliniyor. Aurus iş geliştirme müdürü Mark Gesterkamp şöyle söylüyor:

"AgaBullion, Türkiye'de dijital altın ve diğer değerli metallerin kullanılabilirliğini daha da genişletmek için altyapı, piyasa verisi ve müşteri ağı sunan, Borsa İstanbul tarafından onaylı bir üye konumundadır."

Aurus, Cointelegraph'a yaptığı açıklamada, AWG'nin ana hedefinin dijital altın çözümlerini ödeme aracı haline getirmek olduğunu söyledi. Ekip, itibari (fiat) para birimleri ile rekabet etmek istemiyor, ancak güvenilir ve istikrarlı bir alternatif sunmayı hedefliyor.

Firma, blockchain teknolojisinin kapsayıcı ve verimli bir sistem oluşturma konusunda olanak sağladığını söyledi. "Kıymetli metalleri şu anda piyasaya büyük ölçüde hakim olan ayrıcalıklı yatırımcılar için değil, gündelik yatırımcılar insanlar için erişilebilir kılıyor."

---

* Erhan Kahraman tarafından kaleme alınan makale, 8 Temmuz 2021 tarihinde CoinTelegraph web sitesinde yayınlanmıştır. Ortaklık duyurumuzla ilgili orijinal makaleyi okumak için lütfen aşağıdaki link üzerinden Cointelegraph web sitesini ziyaret ediniz;

https://tr.cointelegraph.com/news/gold-backed-digital-tokens-to-hit-turkish-market-following-new-partnership?_ga=2.28047934.381728463.1623356694-2040955022.1622543112

İLGİLİ GÖNDERİLER

×