Anasayfa Blog Piyasa Bülteni Haftalık Piyasa / 16-20 Ocak 2023

Haftalık Piyasa / 16-20 Ocak 2023

by Halim Engin Özaydın
Haftalık Piyasa  / 16-20 Ocak 2023

Altın fiyatlarındaki yükseliş hız kesmeden devam ediyor.

ABD'den gelen pozitif veriler altını olumlu etkilerken gram altın tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı. Ons altın fiyatlarındaki hareket piyasalarda dengeleri değiştirmeye başladı. 2000 dolara doğru hareket etmeye başlayan ons altın gram altın tarafında da ivme yarattı. 9 ayın zirvesinde işlem gören ons altınla birlikte gram altın da 1165 liraya tırmandı. Ons altın fiyatları 1929 dolar seviyesine kadar yükseldi. ABD'de enflasyonun düşüş eğilimine girmesi ve bundan dolayı Fed'in faiz artırım hızını yavaşlatacağı, 2023 yılı içinde faiz indirimlerine gideceği beklentisi altının güçlenmesinde ana sebep olarak öne çıkıyor.

Dünya Bankası ekonomik büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti

Geçtiğimiz hafta Dünya Bankası 2023 yılına ilişkin küresel büyüme tahminini %3’ten %1,7’ye revize etti. Dünya Bankası, Küresel Ekonomik Beklentiler raporunda dünya ekonomisine ilişkin 2023 ve 2024 yılı büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize ederek sırasıyla %1,7 ve %2,7 düzeyinde açıkladı. Kuruluş, söz konusu revizyona gerekçe olarak yüksek enflasyon, azalan yatırımlar ve sıkı para politikası uygulamalarını gösterdi.

ABD’de Aralık’ta TÜFE aylık bazda %0,1 azaldı.

 ABD’de tüketici fiyatları Aralık’ta aylık bazda %0,1 oranında gerilirken, enflasyondaki iyileşme Fed’in faiz artırım hızını azaltacağına yönelik beklentileri destekledi. ABD’de tüketici fiyatları Aralık’ta aylık bazda %0,1 ile Mayıs 2020’den bu yana ilk defa azalış kaydetti. Ülkede yıllık TÜFE enflasyonu %6,5 ile bir yılı aşkın sürenin en düşüğüne inerken, enerji fiyatlarındaki gerileme bu gelişmede önemli rol oynadı. Fed’in 1 Şubat’ta sona erecek toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına gideceği görüşü ağırlık kazanıyor.

Cari açık Kasım’da 3,7 milyar USD oldu.

TCMB tarafından açıklanan verilere göre cari açık Kasım ayında 3,7 milyar USD oldu. Bu dönemde dış ticaret açığı yüksek düzeylerdeki seyrini sürdürürken, 12 aylık kümülatif cari açık 45 milyar USD ile Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasanın enflasyon beklentisi geriledi.

 TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketi’nin Ocak ayı sonuçlarına göre, piyasanın 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi %34,9’dan %30,4’e geriledi. Piyasa katılımcılarının 2023 sonuna ilişkin büyüme ve cari açık beklentileri yatay kalırken, yılsonu USD/TL tahmini 23,12 düzeyinde gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta BIST-100 endeksi %6,7 geriledi.

ABD’de enflasyonist baskıların hafiflediğine ilişkin veriler ile Fed yetkililerinin yaptığı açıklamalar küresel risk iştahını destekledi. Küresel hisse senedi piyasalarında olumlu bir seyir izlenirken, altın fiyatları Mayıs ayından bu yana ilk kez 1.900 USD seviyesinin üzerine çıktı. Brent türü ham petrolün varil fiyatı da geçtiğimiz haftayı %8,5 artışla 85,3 USD düzeyinden tamamladı. Yurt içinde ise BIST-100 endeksi haftalık bazda %6,7 ile Aralık 2021’den bu yana en hızlı düşüşünü kaydetti. Tahvil faizleri ile Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi artmaya devam etti.

TCMB’nin yılın ilk faiz kararı takip edilecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yılın ilk Para Politikası Kurulu toplantısı 19 Ocak Perşembe günü gerçekleşecektir. Hatırlanacak olursa TCMB, küresel büyümeye ilişkin risklerin arttığı ve ekonomik aktivitede ivme kaybının gözlendiği bir ortamda sanayi üretimi ve istihdamdaki ivmenin, arz ve yatırım kapasitesindeki yapısal kazanımların sürekliliğinin korunması amacıyla ağustos ayında başlattığı faiz indirim döngüsünü kasım ayı toplantısında yaptığı 150 baz puanlık faiz indirimiyle tamamladığı açıklanmıştı. Bu yönlendirmeye paralel olarak aralık ayı toplantısında faiz oranlarında bir değişime gitmeyen TCMB’nin ocak ayı toplantısında da faiz oranlarında bir değişime gitmesini beklenmiyor.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×