Anasayfa Blog Piyasa Bülteni Alyans ve bilezik satın alırken önemli noktalar

Alyans ve bilezik satın alırken önemli noktalar

by Ali Canbaz
Alyans ve bilezik satın alırken önemli noktalar

Ülkemiz insanın kuyum ürünleri içinde en çok rağbet ettiği ürün 22 ayar bilezik ürünleri. Sıradan bir mağazaya dahi gitsek vitrinin başköşesinde bilezik ürünlerini görmemiz mümkün. Takı olarak kullanım amacının yanı sıra yatırımlık ürün olarak ta talep görmesi bileziklere olan ilgiyi arttırmaktadır.

Bir mağazanın en büyük sermayesini de bilezik ve alyans ürünleri oluşturmaktadır. Bunun başlıca sebebi bu ürün gruplarında model çeşitliliğinin fazla olması yanı sıra, her model için ayrıca bir ölçü içermesi, bir modelden bile onlarca ürün bulundurulmasını mecbur kılmaktadır.

Perakende mağazalar bu ürün gruplarında ellerindeki tüm modeller için mecburen tüm ölçüler için adetli stok bulundurmak zorundadır. Her farklı ölçü ürünün gramında farklılığa neden olacağı için her birinin fiyatı kendine mahsustur. Standart fiyat veya ortalama fiyat yoktur. Aslında altın içeren takı tarzındaki tüm ürünler için durum aynıdır.

Gram altın ve sarrafiye tarzındaki yatırımlık ürünlerin gramlarında belli standart olduğu için bu ürünlerde standart bir fiyat politikası güdülebilir.

Müşteri ile satıcının yüz yüze olduğu perakende mağazalarda bu özellikler sıkıntı olmamakta ve çözümlenmektedir. Ancak e ticarette müşteri ile temas olmadığı için ve sipariş esnasında bedeller peşin alındığı için gram standardı olmayan bilezik ve alyans gibi ürünlerde bir takım sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Genel olarak en çok yaşanan sıkıntılar şöyle;

Pazaryerlerinde ürünler satışa açılırken ortalama gramları ile sunulmaktadır. Bu tür ürünler hazırda olmayıp, siparişe özel üretilmektedir. El emeği ile üretilen ürünlerde gram standardı tutturmak zor olduğundan, ortalama grama göre % olarak eksi ve artı yönde standart sapmalar belirtilmektedir.

Ayrıca gerek bilezik, gerek ise yüzükte ölçü söz konusu olduğundan kişiye özel üretilen bu ürünlerin standart bir gramı olması mümkün olmuyor. Bu ürünlerin maliyet hesabı yapılırken ortalama gramlara göre yapılmaktadır. Bu ürünlere özel olan bu durum ürün açıklamalarında son tüketiciye belirtilmektedir. Verilen siparişin ortalama ağırlığının hangi frekanslar aralığında olacağı açıkça belirtilmek zorundadır.

Artı yönde meydana gelen sapmaların maliyeti müşterilerden alınamaz iken şirket zarar etmeyi göze almaktadır. Eksi yönde meydana gelen sapmalar frekans aralığında olduğu müddetçe satıcı görevini yerine getirmiş olmaktadır.

Alyans ve bilezik ürünlerinin kendisine özel durumlarından ötürü e ticarette satışının zorluğu hakkında son tüketicilerin bu konuda daha bilinçli olmaları satışın her iki tarafı açısından işleri daha kolay kılacaktır.

Elbette e ticaret üzerinden satın alma yapacaklar,  

  • Kolay erişim,
  • Marka, ürün ve model çeşitliliği,
  • Ürün kıyaslama,
  • 7/24 erişim imkânı,
  • Ödeme kolaylığı ve alternatifleri,
  • Kapıya kadar teslim imkânı,
  • İade ve değişim kolaylığı,
  • Mağazalara oranla daha uygun fiyatlı ürünler,
  • Dünyanın her yerinden temin gibi birçok avantajı da kullanmaya devam edeceklerdir.

Zamanla satıcı ve tüketici arasında oluşacak güven ve sadakat işleri daha kolay kılacaktır

İLGİLİ GÖNDERİLER

×