Anasayfa Blog Altın Makaleler Banka Altın Hesapları 

Banka Altın Hesapları 

by Ali Canbaz
Banka Altın Hesapları 

Tasarruflarını altın ve değerli metallere yatırarak değerlendirme yolunu tercih eden yatırımcı için son yıllarda yeni bir alternatif daha hizmete girdi. 

Artık bir çok banka müşterilerine TL, USD ve EURO hesaplarının yanında ALTIN HESABI alternatifi sunarak, daha fazla mevduat toplamayı amaçlamakta. 

Bu amacı gerçekleştirmek için bankalar doğrudan müşterilerine altın hesabı açarak, TL veya yabancı mevduat cinsinden hali hazırda var olan mevcudun altına dönüştürülmesi ve altın hesabında saklanması imkanını sunuyor. 

Ayrıca mevcut bankalar rafineriler ile işbirliği yaparak, yastık altındaki atıl duran altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla projeler hazırlamakta ve müşterilerin altınlarını belli satın alma sistemleri ile 24 ayar(995/1000) altına dönüştürmekte ve çıkan karşılıkları açılan altın hesaplarında değerlendirmektedir. 

Burada önemli olan nokta; mevcut altın hesapları ile müşteri tasarruflarının altına endekslenmesi ile altınının piyasa koşullarındaki finansal getirisinden müşterinin faydalanmasını sağlamaktır. 

Banka altın hesapları, klasik yöntem olan fiziki altının alınarak saklanması alternatifine göre saklama kolaylığı sunuyor. Ancak fiziki altına ihtiyaç duyduğunuzda maalesef böyle bir imkanınız olmuyor. 

Altın hesabınızda var olan altınınızı fiziki olarak alma gibi bir imkanınız da olmuyor. Yatırımınızı tekrar Bankanın günlük altın alış kuru üzerinden nakite dönüştürme imkanı ile almanız mümkün. Ancak serbest piyasa avantajlarından faydalanma imkanı olamıyor. 

Altın yatırımcısı bu bilgiler ışığında yatırım  tercihini yapabilir. 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×