Anasayfa Blog Altın Makaleler Altın yatırımcılarının Güvenli Adresi AgaKulche...

Altın yatırımcılarının Güvenli Adresi AgaKulche...

by Ali Canbaz
Altın yatırımcılarının Güvenli Adresi AgaKulche...

Soru 1: Altın 2024 yılına nasıl başladı?

2023 yılı son mesai gününde altın ons olarak 2063 $ iken bugün 2023$ civarında. Ons olarak baktığımızda bir düşüş var. TL olarak ise baktığımızda 2023 son mesai gününde altın has fiyatı TL olarak 2032 tl iken bugün 2070 TL olarak işlem görüyor. Bu durum tamamen iç piyasa dinamikleri ile alakalı ve altın ithalatındaki uygulamalar bu fiyatların belirlenmesinde büyük rol oynuyor.

Soru 2: Yatırımcıların altına ilgisi devam ediyor mu?

Kesinlikle devam ediyor. Piyasalardaki belirsizlik ve özellikle enflasyon karşısında yatırımcı tl birikimlerinin korunması için altını en güvenli liman olarak görmeye devam ediyor. Son yıllarda gümüşte yatırımcı için iyi bir alternatif haline geldi. Son bir yılda gümüşün altına nazaran getirisi de fazla oldu.

Soru 3: 2023'te halk altına büyük ilgi gösterdi. 2023 yılında Darphane'nin sarrafiye üretimi rekor kırdı. 2024'te bu ilginin devam etmesini bekliyor musunuz?

Kesinlikle bekliyoruz. Halkımızın altına olan ilgisi yeni değil. Yılar içinde gelişen bir refleks halini almış durumda. Özellikle enflasyon yatırımı tetikliyor. Elbette uluslararası piyasalarda savaş senaryoları ve olasılıkları altının daha değerli ve talebinin daha fazla olması anlamına geliyor.

Soru 4: Yatırımcılar daha çok hangi ürünlere ilgi gösteriyor? (Sarrafiye, mini külçe vb.)

Geçmişten gelen alışkanlıklarımızdan kaynaklı darphane ürünlerine olan ilgi eksilmeden devam ediyor. Ancak mini külçelere olan talepte her geçen gün artıyor. Bizim son iki yıl içinde yaptığımız satışları analiz ettiğimizde mini külçeler daha ağır basıyor.

Soru 5: 2024'te altına ilgi devam edecek mi? Beklenti ne yönde?

Devam etmesi kaçınılmaz. Etrafımızda her gün değişen savaş senaryoları ve ülkemizde devam eden yüksek enflasyon yatırımcıyı altına yönlendirecektir. Küçük büyük demeden insanlarımız birikimlerini değer kaybetmemesi için altın ile koruma altına alacaktır.

Soru 6: Bazı kuyumcular kesme altın adı altında paketsiz çekili altın satıyor. Bu konu ile ilgili vatandaşlara bir uyarınız olacak mı?

Kesme altın son tüketici için bir ticari ürün değildir. Alınıp satılması esnasında problem yaşayabilirler.  Paketsiz olması, bandrol ve üretici bilgisi olmaması gibi farklı sebeplerle suistimale açık bir üründür. Bildiğimiz kadarıyla bazı oda ve dernekler, kendilerine bağlı esnafların kesili altın ticaretini yasaklamış durumda. Bu sıkıntıları yaşamak istemeyen yatırımcı mini külçelere yönelmelidir.

Soru 7: Sahte altın ile ilgili pek çok haber çıkıyor. Altın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Sahte altın ile alakalı ilk kontrol sistemi kuyumcuda başlaması lazım. Ancak bazen kuyumcuda mağdur olabiliyor. Özellikle sarrafiye konusunda ikinci baskı birçok ürün piyasada dolaşıyor. Bunların bazıları ayar ve gramaj olarak uygun iken, uygun olmayan ve mağduriyete sebebiyet veren çok ürün var. Bu sebeple son tüketici güvenliğini test ettiği bildik markalara ve kuyumculara yönelmeli.

Soru 8: İnternetten altın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İnternetten altın alırken güvenlik çok daha ön plan acıkmakta. Bu konuda kendini ispatlamış e ticaret firmalarından alışveriş çok önemli. Doğru ürün, bilindik marka, doğru ayar ve gramajlı ürünler ve en önemlisi güvenli teslimat dikkat edilmesi gereken önemli noktaları oluşturuyor.

Biz de AgaKulche olarak ürünlerimizin tedariğinden itibaren güvenlik konusuna dikkat ederek müşterilerimize sigortalı kargo ile siparişlerinin ulaşmasını sağlıyoruz.

 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×