Anasayfa Blog Altın Makaleler Hangi fiyat doğru?

Hangi fiyat doğru?

by Ali Canbaz
Hangi fiyat doğru?

Altın yatırımcısının en çok karşılaştığı ve kafasında soru işareti olarak duran konuların başında altın fiyatlarındaki afaki farklılıklar geliyor.

Özellikle teknolojinin gelişmesine paralel olarak şirketler tarafından geliştirilen mobil uygulamalar ile birçok tüketicinin takipte olduğu uygulamalar mevcut.

Bu uygulamalar arasında fiyat farklılıkları olduğu gibi, televizyon ekranlarında paylaşılan fiyatlar, web sayfalarında verilen fiyatların hepsinin birbirinden farklı olması, perakende mağazalarda her mağaza arasında fiyat farklılığı olması tüketicinin gerçekten kafasını yeterince karıştırıyor.

En çok karışıklık, has altın fiyatı ile gram altın fiyatı arasında oluyor. Birçok tüketici farklı platformlardan veya televizyon ekranlarından fiyat alırken çoğu zaman has altın fiyatına bakıyor. Bu fiyatı esas alarak mağaza veya e ticaret üzerinden 995 külçe altın almaya çalıştığında farklı bir fiyat ile karşılaşınca şaşırıyor.

Öncelikle şu konuda bir açıklama yapalım. Has altın; altının 1000/1000 saflıktaki baz fiyatıdır. Kuyumculukta altın ile ilgili tüm hesaplamalar bu fiyat esas alınarak yapılır.

‘‘Bu fiyat kesinlikle 1 gr külçe altın fiyatı değildir.’’

Altın alım veya satımı esnasında ne tür ürün olursa olsun, farklı saflıklardaki ürünler öncelikle saf altın olan has altına dönüştürülmek suretiyle matematiksel hesaplaması yapılmak zorundadır. Sonrasında ürünün özelliğine göre bu fiyata işçilik ve kar gibi maliyetlerde ilave edilmek zorundadır.

995/1000 saflıktaki mini külçeler has altın olmayıp mamul üründür. Kısacası belli bir işlemden geçmiş ve kar amacı ile üretilmiştir. Bu ürünlerin rafinerilerde üretimine bağlı bir işçilik ve paketleme maliyetleri vardır. Bu sebeple doğal olarak has altın fiyatından daha yüksek bir fiyat ile satılmaları gerekir.

Ayrıca aynı ürünü satın almak istediğimiz mecraya göre de farklı fiyatlar ile karşılaşmak mümkündür. Aynı ürün mağazalarda ve e ticaret mağazalarında farklı fiyatlar ile fiyatlanabiliyor. Hatta aynı iş yerinde mağazada belli bir fiyata olan ürün e ticaret mağazasında farklı olabiliyor. Bu tamamen satış kanalındaki zorunlu maliyetlerin ürünün fiyatına eklenmesi ile oluşuyor.

E ticaret platformlarında satıcı firmanın belli bir fiyatı olmasına karşın, hizmeti sunan Pazaryerinin de sunduğu hizmetin karşılığı bedeller ister istemez fiyatları etkiliyor. Ayrıca ürünlerin zahmetsiz bir şekilde tüketicinin evine kadar ulaştırılmasının, sunulan sigortalı taşıma hizmetinin birer maliyet olduğu unutulmamalıdır.

Sonuç olarak, bir hizmeti alırken sadece altın maliyeti ile değerlendirme yapmak hatalı olur. Bu ürün ile beraber aldığımız konfor ve kolaylık ekstra maliyet olarak fiyatlara yansıtılmak zorunda kalıyor.

Tabii ki unutulmaması gereken en önemli konu da marka değeri. Paketin içindeki ürün(altın) aynı olsa da üzerindeki markanın ve satıcı firmanın marka değerinin de fiyatlara yansıması çok normal.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×