Anasayfa Blog Altın Makaleler Sahte Altına Dikkat !!!

Sahte Altına Dikkat !!!

by Ali Canbaz
Sahte Altına Dikkat !!!

Altın önemli bir değer olması ister istemez kalpazanlarında gündeminden düşmüyor. Altının gerek para olarak takas sisteminde ödeme aracı olarak kullanılmaya başlaması, gerek ise takı olarak kadınların tercihi olmasıyla birçok işte olduğu gibi işin sahtecilik boyutu da karşımıza çıkıyor.

Sahte altın suiistimalleri en başta yatırımlık ürünler olan sarrafiye grubu ürünlerde görülmekle birlikte, takı grubu ürünlerde ve yatırımlık ürün mini külçelerde de görülebilmektedir.

Bu sahtecilik olayında elbette en başta son tüketici mağdur olurken, kuyumcularda mağdur listesinde yer almaktadır.

Altın ürünlerin satış döngüsünün herhangi bir yerinde olan, üretici, toptancı, dağıtıcı, perakendeci her biri mağduriyeti yaşayabilmektedir. İşte bu noktada tüm paydaşların kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi mesleki bir mecburiyet. Ayrıca bu paydaşların bağlı olduğu Oda ve dernek yönetimlerinin de kendi üzerlerine düşen denetleme ve gerekli tedbirlerin alınması kaçınılmaz bir hal haline gelmiştir.

Son günlerde çok fazla şikâyet konusu olan sarrafiye konusundaki sahtecilik ister istemez can sıkıcı olmaya başlamıştır. Birçok dernek ve oda başkanının bu konuda mustarip olduğu ve kendi sorumluluk bölgelerinde bu şikâyet unsurunu en aza indirgemek için tedbirler aldığını yakinen biliyoruz.

Kalpazanlar tarafından piyasaya sürülen sahte sarrafiye ürünlerini alırken en önemli görev kuyumculara düşmektedir. Zira vatandaşın aldığı ürünün altın olup olmadığını anlaması mümkün değildir.

Yine kuyumcuların toptancılardan ürün alırken seçici olması ve gerekli fiziki kontrol, terazi kontrolü, ses kontrolü ve var ise cihaz ile kontrol aşamalarını mutlaka yapmaları hem kendilerini, hem de müşterilerini mağdur etmekten koruyacaktır.

AgaKulche olarak bizlerde gerek Pazar yerlerinde, gerek ise kendi sayfamız olan www.agakulche.com da yoğun olarak sarrafiye ürünü satmaktayız. Sattığımız bu ürünleri tedarik sürecinde,

  1. Fiziki kontrol,
  2. Terazi kontrolü,
  3. Ses kontrolü,
  4. Cihaz ile kontrol aşamalarından geçirmekteyiz.

Yine kuyumcuların aldığı ve sattığı ürünlerin gerek takı grubu, gerek sarrafiye grubu için, ithal ettiğimiz altın analiz test cihazlarını kuyumcuların hizmetine sunarak, onların bu konuda ki sıkıntılarının çözümü olmaya gayret ediyoruz.

Bu konuda Darphane tarafından da bir çözüm üretilmesi gerekliliği var. Kalpazanların işini zorlaştıracak ve piyasada mevcut altınların temizlenmesi ve ayrışması için bir temizlik kampanyası şart.

Elbette bu işin tamamen bitmesini arzu ediyoruz. Ancak bu o kadarda kolay bir iş değil.

   Agakulche, sahte altını anında anlayabileceğimiz, alman teknolojisi, altın ayar cihazlarını Türkiye’ye getirerek kuyumcuların hizmetine sundu. Ayrıntıları merak edenler ve sahip olmak isteyen seçkin kuyumcular, www.agakulche.com adresini ziyaret edebilirler.

 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×