Anasayfa Blog Altın Makaleler Mini Külçelerde Yeni Dönem

Mini Külçelerde Yeni Dönem

by Ali Canbaz
Mini Külçelerde Yeni Dönem

Yatırımlık altın denildiğinde ilk akla gelen ve uzun yıllardır bu konuda ilk başvurulan ürün grubu olarak sarrafiye ürünleri akla gelmektedir. Devletimizin güzide kurumlarından, Darphane ve Damga Matbaası tarafından basılan bu ürünler vatandaş tarafından güvenle alınıp satılmaktadır.

Sarrafiye grubu, Cumhuriyet altınları altında Ziynet grubu ve Sikke grubu olarak aynı adlarda ve beş ayrı üründen(çeyrek, yarım, tam, ikibuçukluk, beşibiryerde) oluşmaktadır. Bu ürünlerin tamamı 22 ayar, 916/1000 saflıktadır.

Zamanla 24 ayar altın olarak yatırımlık ürünlerinde talep görmeye başlamasıyla yaklaşık 20 yıldır tüm kuyumcularda 24 ayar 995/1000 saflıkta ürünler alınıp satılır hale geldi.

Başlangıçta Rafineri olan firmalar tarafından üretilerek satışa sunulan mini külçe altınlar, Pazar payının büyümesine bağlı olarak, rafineri dışı firmalar tarafından da üretilmeye başladı.

Yine başlangıçta en düşük gramaj olarak 1 gram olarak üretilen mini külçeler, zamanla altının pahalı hale gelmesi, alıcıların satın alma güçlerinin zayıflamasına bağlı olarak, 24 ayar ve 1 gramın altında gramajlarda üretilemeye başladı. Zamanla bunlara 22 ayar ürünlerde dahil edildi. Ancak bu süreçte bu üretimleri gerçekleştiren firmalar için bir standart ve kontrol mekanizmasının olmaması büyük eksiklik olarak göze çarpıyordu.

Mart 2023 te yürürlüğe giren yönetmelik ile:

  • 22 ayar ürünlerin üretim yetkisi sadece Darphane ile sınırlandırıldı,
  • 24 ayar 995 saflıkta ürünlerin üretimi rafineri lisansı olanlar firmalar tarafından yapılabilecek, Rafineri lisansı olmayanlar artık bu ürünlerin üretimini yapamayacak,
  • Rafineriler bu üretimlerini yaparken en düşük gram olarak 1 gram 995/1000 ürün üretebilecekler. Mini külçe kategorisinde en yüksek gram ise 100 gram olacak ve bu ürünler paketli olarak servis edilecek,
  • Üretilecek ürünlerin her biri için darphaneden barkot ve bir seri numarası alınacak,
  • Rafineriler tarafından üretilen ürünlerin ayar ve gramları ile ilgili kontrol ve denetleme yetkisi Darphane tarafından gerçekleştirilecek.

Tüketici açısından çok büyük öneme sahip bu adımların en kısa sürede işler hale gelmesi güzel bir gelişme. Bu yönetmelik ile artık satılan ürünlerin gramajı ve ayarı konusunda tüketicinin kafasında soru işaretleri kalmayacaktır.

 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×