Anasayfa Blog Altın Makaleler Kuyumcuların sahte altın sıkıntısı

Kuyumcuların sahte altın sıkıntısı

by Ali Canbaz
Kuyumcuların sahte altın sıkıntısı

Uzun yıllardır son tüketici tarafından en çok talep gören ürün grupları arasında yer alan darphane ürünleri kötü niyetli insanlarında hedefinde.

Cumhuriyet altınları içinde yer alan ziynet grubunun en çok talep gören ürünü ziynet çeyrek olurken, sikke grubunun ise birlik (Ata tek) en çok talep gören ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Bunlara Osmanlı zamanından bu yana satışı gündemde olan reşat altını da ilave edebiliriz.

Bu saydığımız ve satışları diğer ürünlere nispeten daha fazla olan ürünler maalesef kötü niyetli kişilerinde hedefinde olan ürünler olarak karşımıza çıkıyor.

Kalpazanlar bu ürünleri kurdukları merdiven altı atölyelerde taklit ederek yetkisiz olarak piyasaya sürüyorlar. Bunu yapanlar farklı yöntemler uyguluyorlar.

Bir grup ürünü taklit ederek 22 ayar olarak piyasaya sürüyor. Yetkisiz olarak haksız kazanç sağlıyor.

Diğer bir grup ürünü taklit ederken elde ettiği haksız kazancın yanı sıra düşük ayar altın ile imalat yaparak kazancını katlıyor.

En kötüsü ise ürünü taklit etmenin yanı sıra, altın kullanmayıp kaplama ürünler ile sahteciliğin zirvesini elinde tutanlar var.

Tüm bu kalpazanların içinde kesinlikle ehveni şer olanı yok. Hepsi suç işlemektedir. Hem kuyumcu, hem de tüketici aldatılmakta ve mağdur edilmektedir.

Bu sahte ve taklit altın çeteleri ile yetkili kurum ve kuruluşlar ciddi mücadele vermekte olsa da bu işin sonunu getirebilmiş değiller.

Bu noktada son tüketicinin yapabileceği bir şey yok. Asıl sorumluluk üstlenmesi gerekenler perakende mağazalar ile kuyumcu odaları ve dernekleri.

İşin ehli ve uzmanı olan kuyumcuların bu konuda sadece dikkatli olmaları da yeterli olmuyor. Gerekli kontrol mekanizmaları ve ekipmanlarına da sahip olmaları zaruri görünüyor.

Mağazaların tedarik zincirinde yer alan firma ve kişileri çok iyi seçmeleri yanı sıra kontrol ve denetimi de eksiksiz yapmaları şart.

Yine de bunların yetersiz kaldığı anlarda tamamen bu iş geliştirilmiş ve kuyumcuların işini kolaylaştıran altın ayar kontrol cihazlarını kullanmaları hem kendilerinin, hem de kendileri vasıtasıyla müşterilerin mağduriyetlerini önleyecektir.

AgaKulche olarak bu konunun ne kadar hassas bir konu olduğunu bildiğimizden, kuyumcu esnafımızın bu derdine çare niteliğinde Alman menşeli Altın Analiz test cihazlarını getirtmek suretiyle meslektaşlarımızın hizmetine sunduk.

Farklı amaçlara hizmet eden iki cihazımız hakkında AgaKulche web sayfamızdan gerekli bilgiye ulaşabilmekte ve satın alma gerçekleştirilebilmektedir.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×