Anasayfa Blog Piyasa Bülteni Haftalık Piyasa Bülteni / 2 - 6 Ağustos 2021

Haftalık Piyasa Bülteni / 2 - 6 Ağustos 2021

by AgaBullion
Haftalık Piyasa Bülteni / 2 - 6 Ağustos 2021

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı  Erdoğan “Ağustos ile birlikte enflasyonda düşüşü göreceğiz. Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz, yüksek faiz yok” açıklamasında bulundu. Covid-19 gündemdeki yerini korudu. Aşılanma faaliyetlerinin devam etmesine karşın dünyada artan vaka sayıları önlemlerin de ülkelerce peş peşe açıklanmasına yol açtı. Euro Bölgesi hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Temmuz ayı son okumalarında rekor seviyeye ulaşarak 59,8 olarak gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde imalat aktivitesi ise Temmuz’da ekonomilerin yeniden açılması ve talep artışıyla büyümeye devam etti.

Hafta başından beri temkinli bir seyir izleyen kıymetli madenler piyasası, Cuma günü açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası dert düşüş yaşadı. ABD dolarına pararlel, gelişmekte olan ülke paraları değer kaybetti. FED’in istihdam piyasalarına destek vermeye devam edeceği beklentisinin istihdam piyasalarında bir toparlanama göstermemesi “Stagflasyon”un piyasalarda konuşulmasına sebep oldu. Fed Başkan Yardımcısı Clarida, ekonomi, tahminleriyle uyumlu olarak iyi performans gösterirse 2023’te faiz artışlarının başlayabileceğini ve Fed’in, gelecek toplantılarda varlık alımı azatlımı konusunu ele alacağını belirtti.

Altının onsu 1.800 desteğini kesinleştirdi gibi görünürken, sert düşüşün etkisiyle 1.764 seviyelerine geri çekilme yaşadı. Haftaya 8,34 seviyesinden başlayan Dolar/TL 8,33-8,67 bandında yukarı yönlü bir seyir izledi. Gram altın onsun dert düşmesinden etkilenmedi, dolar/tl paritesinden destek buluyor.

Türkiye’de 1 haftadan uzun süredir söndürülemeyen yangınlar kontrole alındı.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×