Anasayfa Blog Piyasa Bülteni Haftalık Piyasa Bülteni / 20 Haziran 2021

Haftalık Piyasa Bülteni / 20 Haziran 2021

by Buse Kozok
Haftalık Piyasa Bülteni / 20 Haziran 2021

Piyasalar hafta başında, Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan Fed toplantısını izledi. Bu sebeple, dövizde ve kıymetli madenlerde yatay seyir izledik. Çarşamba günü Fed toplantısı sonrasında ons altın, bir önceki güne göre %2 kayıpla güne başladı. Cuma günü, Amerikan Dolarının global bazda güç kazanmasıyla birlikte son 15 ayın en en sert düşüşlerinden birini gösterdi. Fed’den gelen şahin mesajları, ons altının kısa-orta vadede düşüş trendinde olacağını bize göstermiş oldu. Doların global bazda değer kazanmasıyla, yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı; Cuma günü, bir önceki gün kapanışının yüzde 0,4 üzerinde 498 liradan işlem gördü, kapanışı 497 TL ile yaptı. Ons desteğini kaybeden gram altın için de kısa-orta vadede kontrollü bir düşüş bekliyoruz.

Şimdi trendleri geride bırakıp, Çarşamba günü gerçekleştirilen Fed toplantısında neler konuşulduğuna bakalım.

Fed’in finansal koşulları beklenenden daha erken sıkılaştırmaya başlayabileceğine dair endişelerle, ons altın  8 Ocak’tan sonraki en büyük günlük kaybını yaşadı.

Fed Başkanı Powell’ın, çarşamba günü gerçekleştirilen basın toplantısında, finans piyasalarını ve ekonomiyi desteklemek için kullanılan varlık alım programıyla ilgili tartışmaların başlayabileceğini söylemesi, altın fiyatları üzerinde baskı yarattı. Fed, en az 120 milyar dolar olan aylık varlık alım programını sürdüreceğini bildirdi.

Fed’in yayımladığı tahminlerde 2023 yılında iki adet faiz arttırımı yapılması planlanırken önümüzdeki üç yıl için enflasyon beklentileri yukarı yönlü güncellendi.

Son 40 yıldaki en istikrarsız ilk çeyreğini yaşayan ons altın, Mart ayında 1.683 dolara kadar gerilemişti. Nisan ve Mayıs ayını yükselişle tamamlayarak 1.900 dolara kadar çıktıktan sonra Haziran başından bu yana yüzde 6’dan fazla değer kaybederek 1.785 dolardan işlem gördü. Kapanışı 1.760 dolar ile yaptı.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×