Anasayfa Blog Piyasa Bülteni Haftalık Piyasa Bülteni / 9 - 13 Ağustos 2021

Haftalık Piyasa Bülteni / 9 - 13 Ağustos 2021

by Buse Kozok
Haftalık Piyasa Bülteni / 9 - 13 Ağustos 2021

Bu hafta yurt içi piyasaların odağında TCMB’nin faiz kararının yanı sıra işsizlik oranı, sanayi üretimi ve cari işlemler dengesi verileri; küresel piyasaların odağında ise ABD enflasyon verisi vardı. TCMB, beklentilerin paralelinde, politika faizinde değişikliğe gitmeyerek %19 seviyesinde tuttu. Karar metninde mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği ve politika faizinin enflasyon üzerinde oluşturulmaya devam edeceği mesajları da korunurken enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelere de dikkat çekti. TÜİK verilerine göre Haziran ayında işsizlik %13,2’den %10,6’ya geriledi.

ABD enflasyonunun beklentilere paralel gelmesiyle ABD borsalarında yeni gün içi rekorlar kaydedilirken küresel borsalarda pozitif bir hava hakimdi. Asya borsaları ise karışık bir seyir izledi. ABD enflasyon verisinin ardından yükselişe geçen dolar endeksi, 92,72-93,19 seviyelerinde işlem gördü.

Geçtiğimiz Cuma günü piyasa beklentisinden iyi gelen ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri sonrasında sert satışlarla 1.800 dolar seviyelerinden 1.640 dolara kadar gerileyen Ons Altın’da son dört işlem gününde yaşanan toparlanma dikkat çekti. Bu hafta ABD TÜFE ve ÜFE verilerinin yanında Fed üyelerinden gelen şahin açıklamalar, küresel piyasaların takibindeydi. Ancak şimdilik Fed’in destekleyici duruşunu koruyor olması, oynaklığın sınırlı kalmasını sağladı.

Cuma günü kapanışta hafif alıcılı işlem gören Ons Altın, Gram Altın fiyatlarını da etkiledi. Hafta içinde 480 TL seviyelerinde işlem görürken Cuma günü kapanışı, 490 TL seviyesinde yaptı. Genel olarak olumlu gördüğümüz altın fiyatlarında ABD kanalından gelecek veriler takibinde olacağız.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×