Anasayfa Blog Piyasa Bülteni Haftalık Piyasa Bülteni / 27 Eylül - 3 Ekim 2021

Haftalık Piyasa Bülteni / 27 Eylül - 3 Ekim 2021

by Buse Kozok
Haftalık Piyasa Bülteni / 27 Eylül - 3 Ekim 2021

Geçtiğimiz hafta piyadalarda neler oldu?

Geride bıraktığımız haftada global piyasalarda;  ABD’de büyüme verisi ile küresel çapta görülen enerji krizi ön plana çıkarken, yurt içinde ise TCMB’nin faiz indirim kararı sonrası Türk varlıklarında görülen değer kaybı dikkat çekti. 

Fed üyelerinden gelen varlık azaltımına yakın zamanda başlanabileceği haberleri, enerji fiyatlarının yüksek seyri, arz sıkıntıları ve bununla birlikte Çin’de elektrik kesintilerinin yarattığı sanayinin çarkları üzerindeki olumsuz etkileri risk iştahını düşürdü.

İngiltere; kamyon sürücüsü bulamadığı için pek çok akaryakıt istasyonunun işlevsiz kaldı. İtalya’da elektrik üretiminde maliyet artışları nedeniyle hane halkının kullandığı elektriğe %29,8, doğalgaza %14,4 zam yapıldı.

Fed’in yılsonundan önce varlık azaltmaya başlayabileceğine ilişkin beklentilerle doların güçlenmesiyle dolar endeksi hafta içinde 94,50 sınırına kadar yükselirken ABD 10 yıllıkları %1,567 seviyesini gördü. Ons altın; doların kuvvetli duruşundan $1.722 seviyelerine kadar geri çekildi. Tepki alımlarıyla $1.764 seviyelerine kadar geldi.

Haftaya 8,86’lı seviyelerden başlayan Dolar/TL, en yüksek 8,95 seviyesini gördü. 

Gram altın, Dolar/TL'den aldığı destekle 503 seviyesini test etti ve kapanışı 501 seviyesinde yaptı. 

Haftaya hangi verileri takip edeceğiz? 

Pazartesi, Salı,Çarşamba, Perşembe Çin'de resmi tatil. ABD tarafında PMI ve ADP verilerini ve Ham Petrol Stokları verisini takip edeceğiz. 

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantı tutanakları veri akılında önemli olacak.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×