Anasayfa Blog Piyasa Bülteni Ruble İle Petrol Satışı Ve Ekonomiye Etkisi

Ruble İle Petrol Satışı Ve Ekonomiye Etkisi

by Akın Akçay
Ruble İle Petrol Satışı Ve Ekonomiye Etkisi

RUBLE İLE PETROL SATIŞI VE EKONOMİYE ETKİSİ

Geçen hafta İstanbul’da yapılan müzakerelerin ardından hem Rusya tarafından hem de Ukrayna tarafından gelen olumlu mesajlar sonrasında geçen hafta ons altın fiyatında %1,6’dan fazla değer kaybı yaşandı.                     

Rusya –Ukrayna savaşının 6’incı haftasında yapılan bu müzakereler piyasalar tarafından olumlu karşılansa da piyasalar temkinli hareket ediyor. Çünkü Batılı ülkelerin, Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlar uygulamaya devam etmesi Rus ekonomisini derinden sarstı. Bu yüzden ekonomik olarak rahatlamak isteyen Rusya, bu ambargoları kırmak için dost olmayan ülkelere Rus doğalgazını ruble ile satma kararı aldı. Avrupa ülkelerinden özellikle Almanya ve Fransa’dan gelen ilk tepki bunun devam eden anlaşmalara aykırı olacağı. Eğer Rus gazının Avrupa’ya akışında herhangi bir aksaklık yaşanırsa, zaten tedarik zincirinde var olan sorunların iyice artacağı ve bunun sonucu olarak da Dünya’da yüksek seyreden enflasyonun devam edeceğidir.

Kısacası enflasyonun yüksek olduğu bu dönemde, enerji fiyatlarındaki artıştan dolayı üretimde yaşanacak sorunlar ekonomilerde daralmaya yol açabilir. Bu belirsizlik ortamında, altın, yatırımcılar için iyi bir fırsat olabilir.

 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×