Anasayfa Blog Video Bülten Haftalık Piyasa Bülteni - 13 Eylül 2021

Haftalık Piyasa Bülteni - 13 Eylül 2021

by Buse Kozok
Haftalık Piyasa Bülteni - 13 Eylül 2021

AgaBullion Hazine Uzmanı Buse Kozok haftanın yurtiçi ve yurtdışı ekonomik gelişmelerini paylaşıyor.

Geçtiğimiz hafta, küresel piyasalarda Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve ABD ÜFE verisi ön plana çıkarken; yurt içi piyasalarda işsizlik ve hazine nakit dengesi verileri takip edildi. Avrupa Merkez Bankası, piyasa beklentileri doğrultusunda faizleri sabit tuttu. Banka, gecelik mevduat oranını -%0,50 seviyesinde, politika faizini %0’da ve gecelik borç verme oranını %0,25’te sabit bıraktı. ABD ÜFE verisi ise aylık %0,6 beklentinin üzerinde gelerek %0,7 açıklandı. Çekirdek ÜFE verisi ise %0,6 oldu ki beklenti %0,5 idi. TÜİK verilerine göre temmuz ayında işsiz sayısı 506 bin kişi artarak 3 milyon 902 bin kişiye, işsizlik oranı da %10,6’dan %12’ye yükseldi. 

TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun para politikası ve çekirdek enflasyon vurgusu piyasada faizin düşeceği yönündeki beklentilerin güçlenmesine neden oldu ve kurdaki yükseliş endeksi baskıladı. 8,30 seviyesinin biraz altında başlayan Dolar/TL, faizin düşeceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle birlikte 8,52 seviyesine kadar yükseldi. Geçtiğimiz 2 haftada ons altının $1.800 desteği teknikte kesinleşmiş gibi görünse de, ABD Hazine Tahvillerinin yukarı yönlü fiyatlanmasıyla satış baskısında kaldı. Hafta kapanışı $1.788 oldu. Gram altının grafiğine bakacak olursak; ons altın ve Dolar/TL'deki yön bulma arayışından 482-490 TL seviyelerinde, dar bir fiyat aralığında sıkıştı.

Yarın açıklanacak olan ABD Ağustos TÜFE verisi önemli bir role sahip. Takip eden veriler ise ABD Ham Petrol Stokları, ABD İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve Fed konuşmaları olacak.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×