Anasayfa Blog Video Bülten Haftalık Piyasa Bülteni - 2 Ağustos 2021

Haftalık Piyasa Bülteni - 2 Ağustos 2021

by Buse Kozok
Haftalık Piyasa Bülteni - 2 Ağustos 2021

AgaBullion Hazine Uzmanı Buse Kozok haftanın yurtiçi ve yurtdışı ekonomik gelişmelerini paylaşıyor.

Geçtiğimiz hafta piyasalarda neler yaşandı’yı paylaşmadan öncesinde ülkemizin 4 bir yanında başlayan ve hala devam etmekte olan yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Yangınlardan maddi manevi etkilenen vatandaşımıza, çaresiz hayvanlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Umarım yangınlar en kısa sürede kontrol altına alınır.

Türkiye'de; Turizm gelirleri, cari açığın azalması, riskli ülke kurlarına yönelim ve globalde Fed toplantısı sonrasında dolar zayıfladı. 

Geçtiğimiz hafta ilk işlem gününde ons altın 1.795  dolar seviyesinde işlem görürken, Fed kararı öncesinde 1.800 dolar direnci üstünde kaldı ; ancak karar sonrasında satışlar gerçekleşti. Haftanın geri kalan günlerinde altının onsu 1.800 dolar direncine tutundu ve bu seviye üstünde kalmayı başardı.

ABD Merkez Bankası Başkanı  Powell’ın açıklaması “Toparlanma tamamlanana kadar para politikası destekleyici kalmaya devam edecek” şeklinde oldu. Fed beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi, varlık alımını sürdüreceğini yineledi. Powell, ekonominin hedefler paralelinde ilerlediğini, ancak hedeflere daha uzun bir yol olduğunu belirterek, FED’in destekleri bir süre daha koruyacağının altını çizerek, küresek risk iştahının da yeniden olumluya dönmesine neden oldu. Yön olarak teknikte yukarı yönlü görünen ons altın için; Cuma günü ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi önemi daha da arttı. Yeni günde ise piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan ISM İmalat Satın Alma Endeksi Verisini takip edecek.

Geçtiğimiz afta içinde, altın Türkiye serbest piyasasında ons fiyatıyla +$2 primle alıcı buldu. Gram altında; hafta başında ons fiyatındaki yükselişin dolar kurundaki düşüşle dengelenmesi nedeniyle yatay seyretti. Geçtiğimiz haftalarda hem dolardan hem ons altından destek bulan gram altın, Dolar/TL'deki düşüşle satıcılı işlem görüyor. Altının onsundaki kademeli dirençlerin alıcılı kırılması, gram altını yukarı yönlü taşıyabilir. Kısa vadede düşüş trendi, orta-uzun vadede yükseliş trendinde olacağını düşünüyoruz.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×