Anasayfa Blog Video Bülten Haftalık Piyasa Bülteni - 8 Kasım 2021

Haftalık Piyasa Bülteni - 8 Kasım 2021

by Buse Kozok
Haftalık Piyasa Bülteni - 8 Kasım 2021

AgaBullion Hazine Uzmanı Buse Kozok haftanın yurtiçi ve yurtdışı ekonomik gelişmelerini paylaşıyor.

Geçtiğimiz hafta piyasalarda neler yaşandı?

Geride bıraktığımız haftada küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed), faiz kararı ve tarım dışı istihdam verileri takip edilirken; yurt içi piyasalarda enflasyon verisi ön plana çıktı.

Türkiye’de Ekim’de tüketici fiyat endeksi aylık %2,39 artarken, yıllık enflasyon %19,89 ile 2019 yılı Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Üretici enflasyonu ise yıllık %46,31 ile Haziran 2002’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bu rakamlar sayesinde tüketici ve üretici enflasyonu arasındaki makasın da rekor seviyeye yükseldiğini görüyoruz.

Küresel piyasalarda, Fed’in beklentilere paralel faiz oranlarını değiştirmemesi ve varlık alımı hızını 15 milyar dolar azaltmasına karşın, piyasalarda risk iştahı yüksek seyretti. Fed Başkanı Powell, varlık alımlarının gelecek yılın ortasında sona ermesinin beklendiğini belirterek, bankanın varlık alımlarını azaltmaya başlama kararının, faiz oranlarına ilişkin politikasıyla ilgili doğrudan bir ilişkisi olmadığını belirtti.

ABD’de tarım dışı istihdam Ekim’de beklentilerin üzerinde 531 bin arttı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde piyasa beklentilerinin aksine faiz artışı için gerekli koşulların gelecek sene gerçekleşmesinin çok muhtemel olmadığını söyledi.

Dolar/TL, hafta başına düşüşle başlasa da sonrasında yönünü yukarı çevirerek 9,78 seviyesine kadar yükseldi. 11 sınırın altına inen Euro/TL ise sonrasında 11,41 seviyesine çıktı. Ons altın 1.800 direncini aşarak 1.814 seviyesinde kapanış yaptı.

Bugün 1820 seviyelerinde fiyatlanıyor. Gram altın, ons ve Dolar/TL’den destek buldu, kapanışını 567 TL seviyesinde yaptı. Bu hafta yurt içinde bütçe dengesi verisini, kasım ayı bir hafta vadeli repo faiz oranını; globalde ise ABD aylık çekirdek perakende satışlar verisini takip edeceğiz.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×