Anasayfa Blog Altın Videolar Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

by Buse Kozok
Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

AgaBullion Hazine Uzmanı Buse Kozok anlatıyor.

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında faiz politikaları, siyasi gelişmeler ve merkez bankalarının para politikaları başta geliyor. Altın fiyatlarının ne zaman yükselip, ne zaman düşeceğini de gelen bu verilerden öngörebiliyoruz. Ancak bu verileri takip etmek yerine başka şekillerde tahmin yürütenler de çoğunlukta. Bazıları altının fiyatının ne olacağını Doların değerine bakarak tahmin edebiliyor.

Nasıl mı? Çünkü çoğunlukla altın ve dolar fiyatları ters orantı ile seyrediyor. Örneğin, altının ons başına birim değeri dolar üzerinden fiyatlandığından dolayı, dolar düştüğünde, yatırımcılar ellerindeki korumak için daha çok altın alıyor. Bu da altına talebi artırıyor. Talep artınca da altının değeri doğal olarak yükselişe geçiyor. Altın yükselip, yükselip ve en sonunda yatırımcılar altınlarını elden çıkarmaya başlayınca da bu sefer altının değeri düşüyor.

Evet bu ters orantı çoğunlukla bu şekilde gerçekleşiyor. Olmadığı durumlar çok nadir de olsa olmuş ancak dediğimiz gibi nadir. 

Peki o zaman son 2 senedir sıkça yaşadığımız dolar artarken gram altın fiyatı neden artıyor? 

Konuşmamın başında bahsettiğim altın fiyatı ons altın fiyatıydı ve dolarla fiyatlanıyordu. Gram altın TL ile fiyatlanır. Gram altını destekleyen 2 faktör vardır. Biri altının ons fiyatı; diğeri dolar/tl kuru. Nasıl diyeceksiniz, şu şekilde:

Ons altın fiyatını önce kg dolar fiyatına çeviririz ve bulduğumuz fiyatı dolar/tl kuru ile çarparız.  Anlayacağınız gibi bu hesabı yaparken elimizde 2 veri olması gerekiyor; ons fiyatı ve dolar/tl kuru. Yani gram altın dolar/tl ve ons altın hareketinden doğrudan etkilenir ve destek bulur.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×