Anasayfa Blog Altın Videolar Haftalık Piyasa Bülteni - 6 Aralık 2021

Haftalık Piyasa Bülteni - 6 Aralık 2021

by AgaBullion
Haftalık Piyasa Bülteni - 6 Aralık 2021

AgaBullion Hazine Uzmanı Buse Kozok haftanın yurtiçi ve yurtdışı ekonomik gelişmelerini paylaşıyor.

Geride bıraktığımız haftada küresel piyasalarda ABD’de tarım dışı istihdam ve yeni koronavirüs varyantı olan Omikron’a ilişkin gelişmeler takip edilirken; yurt içi piyasalarda büyüme ve enflasyon verileri ile TCMB’nin döviz müdahaleleri ön plana çıktı.

Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni bir korona virüs varyantı sarsıntısı ile bir önceki haftayı kapatan piyasalar ABD başkanı Biden’ın, Omikron varyantından endişe duyduklarını ancak bunun bir panik sebebi olmadığını söylemesi ile toparlandı. ABD’de tarım dışı istihdam, Kasım ayında beklentilerin altında 210 bin artış gösterdi. Ons altın veriyle birlikte satıcılı işlem gördü.

Türkiye ekonomisi yılın 3. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,4 büyüdü. Enflasyon, Kasım ayında beklentinin üzerinde; aylık %3,51, yıllık %21,31 olarak gerçekleşirken, yıllık enflasyon 2018 yılı Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Yurt içi üretici fiyat endeksi, TL’deki sert değer kaybının etkisiyle aylık %9,99 artarken, yıllık %54,62 ile Nisan 2002’den bu yana en yüksek artışını gerçekleştirdi. 

Enflasyon verisinde beklentiler yükselirken, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi TL’de değer kaybında etkili oldu. TCMB, 1 Aralık 2021’de döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiğini duyurdu.

TCMB son olarak doğrudan döviz müdahalesini 7 sene önce, Ocak 2014’te 3,15 milyar dolarlık satışla yapmıştı. Merkez Bankası Dolar/TL’nin Cuma günü 13,89 ile rekor tazelemesi sonrası tekrar piyasaya doğrudan müdahale ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişikliği yaşanırken, yeni bakan Lütfi Elvan’ın yerine Nureddin Nebati oldu.

Bu hafta açıklanacak verilerde Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Çarşamba günü yapacağı konuşmayı takip ederken; Amerika Birleşik Devletlerinde İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi, Ham Petrol Stokları, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini takip edeceğiz. Yurtiçi piyasalarda Cuma günü Ekim ayı işsizlik oranı verisi önemli olacak.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×