Anasayfa Blog Altın Videolar Az Bütçeyle Nasıl Yatırım Yapılır?

Az Bütçeyle Nasıl Yatırım Yapılır?

by Buse Kozok
Az Bütçeyle Nasıl Yatırım Yapılır?

AgaBullion Hazine Uzmanı Buse Kozok anlatıyor.

Az Bütçeyle Nasıl Yatırım Yapılır?

Büyük ya da küçük para, önemli değil. Pandemi nedeniyle değişen finansal sistemlerde herkesin aklında tek bir soru var; neye, neden, nasıl yatırım yapacağım? Neyin ne kadar getirisi var? Sorularımız çok, herkes çok heyecanlı ancak bu noktada kendimize sormamız gereken en önemli soru: Risk alabilir miyim ya da ne kadar alabilirim. Bunu siz, kendinize sormadan önce örneğin bir kaldıraçlı işlem yapmak istediğiniz şirkette de hesap açarken sorarlar ve şunlardan birini cevaplamanızı isterler: çok yüksek riskli işlem yapacağım, anaparamın bir kısmını kaybetmeyi göze alabilirim ya da alamam gibi. Siz bunlardan birini işaretlersiniz ve şirket de size açacağı hesapta sizi “o” riskli gruba alır. 

Şimdi konumuza dönelim. Paramla ne yapmalıyım? Paranızla yatırım yapmalısınız. Bunu, benim bir arkadaşım bitcoin’e şu kadar para yatırdı şimdi ev aldı şeklinde değil de az önce bahsettiğim kendinize soracağınız sorularla ve ilerleyen dakikalarda da verilerini paylaşacağım Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları” raporu ile söylemek daha doğru olur.

Yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Yatırım yaparken portföy yani bunu bir sepet olarak düşünebilirsiniz, sepetinizi çeşitlendirin. Yani bir yatırım aracında yaşayacağınız kaybı onunla doğrusal ilişkisi olmayan başka bir yatırım aracıyla nötrleyin. Sepetinize ilk koyduğunuz ürünün ani yaşayacağı değer kaybını, ikinci koyduğunuz araçla nötrleyebilirsiniz.

Ne, ne kadar kazandırır?

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Borsa, %22 reel getiri sağlayarak yatırımcısına en çok kazanç sağlayan araç oldu. Ardından, bitcoin, litecoin ve ripple geldi ve sonrasında uzmanlık alanım olan külçe altın takip etti. TÜİK verilerine göre külçe altın, 3 aylık değerlemede %16lık bir reel getiri sağlayarak yatırımcısına en çok kazandıran finansal enstrümanlar arasına girdi. 

Benim büyük yatırım yapacak kadar çok param yok ama paramı değerlendirmek istiyorum diyenler için iki soru sonrası fikir beyan edebilirim:

Riskli mi risksiz mi yatırım yapacaksınız? Hangi vadede yatırım yapmayı hedefliyorsunuz? 

Risksiz ve uzun vadede paramın değerlenmesini istiyorum diyenler için güvenli liman olarak bilinen altın ve borsa diyebilirim.

Kısa vadede riskli işlem yapabilirim diyenler için de; daha spekülatif ve volatilite’si daha yüksek kripto uygun olacaktır.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×