Anasayfa Blog Altın Videolar Haftalık Piyasa Bülteni - 29 Kasım 2021

Haftalık Piyasa Bülteni - 29 Kasım 2021

by Buse Kozok
Haftalık Piyasa Bülteni - 29 Kasım 2021

AgaBullion Hazine Uzmanı Buse Kozok haftanın yurtiçi ve yurtdışı ekonomik gelişmelerini paylaşıyor.

Geçtiğimiz hafta yurtiçi piyasalarda TL’nin sert değer kaybını; global piyasalarda ise ABD büyüme verisini takip ettik.

ABD ekonomisi yılın üçüncü çeyreğine %2,1 büyüdü. ABD Başkanı Biden, Fed başkanlığına ikinci kez Jerome Powell’ı; Başkan Yardımcılığına ise Brainard’ı aday gösterdiğini açıkladı. ABD, petrol fiyatlarını düşürmek için 50 milyon varillik stratejik petrol rezervini kullanacağını duyurdu. Aynı zamanda, koronavirüs salgınında yeni varant tespit edildiği haberleriyle, Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinin Delta türünden daha bulaşıcı olabileceği ve mevcut aşıların varyanta karşı daha az etkili olabileceğine ilişkin endişeleri küresel piyasalarda sert satışlara neden oldu.

Petrol fiyatları, artan koronavirüs vaka sayıları ve İngiltere’nin kararı sonrası sert düşerken Brent tipi petrolün varili 76 dolara kadar geriledi. Ons altın $1.780- $1.815 seviyesinde fiyatlandı.

TCMB faiz indirim kararı sonrası TL’de yaşanan değer kaybı geride bıraktığımız hafta da devam etti. Salı günü TL, gün içinde %15’in aşan değer kaybı yaşarken Dolar/TL 13,50 ve Euro/TL 15,20 ile rekor kırdı. Gram altın en düşük 687-740 arasında TL olarak fiyatlandı. 

Bu hafta açıklanacak verilerde; ABD Kasım ayı TÜFE verisi, Kasım ayı Federal Bütçe Dengesi; yurtiçinde ise Ekim ayı İşsizlik oranı verisi önemli olacak. 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×