Anasayfa Blog Video Bülten Haftalık Piyasa Bülteni - 31 Ağustos 2021

Haftalık Piyasa Bülteni - 31 Ağustos 2021

by Buse Kozok
Haftalık Piyasa Bülteni - 31 Ağustos 2021

AgaBullion Hazine Uzmanı Buse Kozok haftanın yurtiçi ve yurtdışı ekonomik gelişmelerini paylaşıyor.

#AltınYorum #Ekonomi #Altın #OnsAltın #Dolar #Gümüş #Borsa  #Hisse #AgaBullion

Geçtiğimiz hafta küresel piyasaların odağında Jackson Hole sempozyumu ve PMI verileri vardı. Yurt içi takviminde ise güven endeksleri ve yabancı ziyaretçi sayısı yer aldı. TÜİK verilerine göre Tüketici Güven Endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre %1,6 gerileyerek temmuz ayındaki 79,5 seviyesinden 78,2’ye gerilerken yine aynı dönemde ekonomik güven endeksi aylık %0,7, yıllık %9,2 artış göstererek 100,8 olarak gerçekleşti ve 39 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, “Tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlamak uygun olabilir. Tahvil alımlarında azaltım doğrudan faiz artırım zamanlaması sinyali değil” dedi. Toplantı öncesinde 1.790-1.800 seviyelerinde seyreden ons altın, toplantı sonrasında hafif alıcılı işlem gördü ve haftalık kapanışını 1.818 dolar olarak yaptı.

Delta varyantına dair endişeler akabinde ekonomideki toparlanma sürecinde yavaşlama görüldü. Almanya’da 2. çeyrek GSYH, bir önceki çeyreğe göre %1,6, yıllık %9,4 olarak arttı. ABD ve Euro Bölgesi’nde imalat sektörü, hizmet sektörü ve bileşik PMI verileri, beklentilerin altında gerçekleşti.

Gram altın; 483 TL seviyesini kalıcı bir destek olarak göstermekle beraber; bu destek üzerinde kaldığı sürece kademeli olarak 503 TL direncinde fiyatlanmaların olabileceğini düşünüyoruz.

Haftaya 8,46 seviyelerinde başlayan Dolar/TL, hafta içinde 8,34’lü seviyelere kadar geri çekildi. Euro/TL paritesi 9,82-9,97 bandında hareket etti. Petrol fiyatları, Meksika Körfezi’ni hafta sonunda etkisi almasına beklenen kasırga öncesinde enerji şirketlerinin üretime ara vermesiyle yükselişe geçti.
Bu hafta açıklanacak verilerden özellikle takip edeceğimiz; Euro bölgesinde Ağustos ayı Tüfe verisi, ABD’de Tüketici güven endeksi, ADP Tarım dışı İsdihdam değişikliği, ISM Satın Alma Müdürleri endeksi, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verileri olacak.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×