Anasayfa Blog Video Bülten Haftalık Piyasa Bülteni - 20 Eylül 2021

Haftalık Piyasa Bülteni - 20 Eylül 2021

by Buse Kozok
Haftalık Piyasa Bülteni - 20 Eylül 2021

AgaBullion Hazine Uzmanı Buse Kozok haftanın yurtiçi ve yurtdışı ekonomik gelişmelerini paylaşıyor.

Geçtiğimiz hafta piyasada neler oldu?

Geride bıraktığımız haftada global piyasalarda ABD enflasyon verisi ve perakende satış verisi ön plana çıkarken; yurtiçi piyasada içsel olarak cari denge ve sanayi üretim verileri ön plana çıktı. ABD’de enflasyon, Ağustos’ta aylık %0,3 ve yıllık %5,3 oldu. Diğer taraftan ABD’de Ağustos’ta aylık bazda %0,8 azalması beklenen perakende satışlar %0,7 artış gösterdi. Verinin ardından dolar global bazda güçlendi ve altının onsu %2,2lik sert bir düşüş yaşadı ve $1.745 dolara kadar geriledi. Dolar/TL, haftaya 8,45 seviyelerinde başlamışken veriyle birlikte 8,65 seviyelerine kadar yükseldi, bu sabah saatlerinde 8,72 olarak fiyatlanıyor. Dolardan da destek bulan gram altın, onsun sert düşüşünden pek etkilenmedi ve 480 TL seviyesine gerilemişken, toparladı ve bugün 490 seviyesinde fiyatlanıyor.

Türkiye’de cari açık, Temmuz ayında bir önceki yılın Temmuz ayına göre 1.306 milyon dolar azalarak 683 milyon dolara geriledi. Böylelikle, on iki aylık cari işlemler açığı 27.832 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sanayi üretimi ise aylık %4,2 azalırken, yıllık %8,7 arttı.

Peki bu hafta 21-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Fed toplantısı neden önemli?

Piyasalar, ABD tarafından gelecek faiz kararına odaklanmış durumda. Uzmanlara göre 2023’ten önce faiz artırmamasına kesin gözüyle bakılan bir Fed politikası mevcut. Temmuz ayında ABD Merkez Bankası Fed, beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı. Varlım alımı konusundaki açıklamalar da önem arz ediyor. Fed üyeleri, tahvil alımlarının azaltılmasının bir an önce başlaması gerektiğini ifade ediyor. Varlık alımı azalırsa, dolar endeksinin güçlenmesine ve risk iştahının düşmesine yol açacaktır ki ertelenirse, bu durum piyasalara biraz nefes aldırır gibi duruyor.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×