Anasayfa Blog Altın Makaleler Altın Ayar Kontrolünde Son Teknoloji GoldAnalytix

Altın Ayar Kontrolünde Son Teknoloji GoldAnalytix

by Ali Canbaz
Altın Ayar Kontrolünde Son Teknoloji GoldAnalytix

Sektörde faaliyet gösteren tüm unsurlar için altın veya gümüş gibi değerli madenlerin saflık derecelerinin öğrenilmesi, önümüze gelen madenin altın olup olmadığının test edilmesi çok önemli bir husus.

Sektörde üretim aşamalarında çalışanlar genel itibarıyla saf altın(995) ile çalıştığı ve laboratuvar imkânlarına sahip oldukları için çok sıkıntı yaşanmıyor. Ancak işin perakende cephesinde çok ciddi durumlar ile karşılaşmak mümkün.  Düşük ayarlı ürünler, dışı altın kaplama olup farklı madenden imalat yapılan ürünler. Altın olup ayarı belli olmayan ürünler gibi birçok farklı durum ile karşılamak mümkün.

Altının ayarı, kuyumcularımız için hem alırken hem de satarken çok önemli. Bunun için kullanılan çeşitli analiz yöntemleri var ancak kullanılacak yöntem, hızlı ve temiz olmalı ayrıca analiz yaparken numuneyi tahrip etmemeli. Kuyumcu esnafımız ise sadece asit testi dediğimiz, kullanımı zor ve kesinlik derecesi düşük bir yöntem kullanıyor. Bu yöntemle ürünün ayarı, sadece yüzeysel ve yaklaşık olarak anlaşılabiliyor. Ürünün kaplama ya da sahte olup olmadığını ancak kazıyarak ya da keserek kontrol etmek zorundayız. Bu da çoğunlukla kabul görmüyor ve ticari kayba neden oluyor. 

Gelişen teknoloji ile artık ayar sularına veya mihenk taşına gerek yok. AgaBullion'un bir markası olan Agakulche tarafından ithal edilen Alman GoldAnalytix firmasının altın analiz cihazlarıyla çok daha detaylı, kolay ve kesin çözüme ulaşmak mümkün.

Son teknoloji ürünü GoldAnalytix cihazlarının her biri ayrı bir sistem ile çalışıyor.

CaratScreenPen özellikle, perakendeci kuyumculara tavsiye edeceğimiz, yüzeysel ayar bakma ( mihenk taşı-asit) işleminin temiz, gelişmiş ve teknolojik alternatifidir.  CaratScreenPen, kalemden oluşan sofistike ölçüm sistemi sayesinde altından mamul mücevherat ve diğer nesnelerdeki altın ayarını saniyeler içinde ve tahribatsız şekilde belirler.

GoldScreenSensor, 10 gr. ila 50 gr. arası ürünlerin kaplama ya da sahte olup olmadığını kesme, kazıma gibi herhangi fiziki bir müdahale olmaksızın 500 µm derinliğe kadar hızlı ve kolay bir şekilde kontrol edebilen cihazlarımızdan.

GoldScreenPen ise 10 gramdan küçük külçelerin, madeni paraların ve gümüş eşyaların ölçümünü yüksek hassasiyet ve kesinlikle, PVC ambalajlarından çıkartmadan yapabilir.

 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×