Anasayfa Blog Altın Makaleler Altın Yatırım Araçları

Altın Yatırım Araçları

by Ali Canbaz
Altın Yatırım Araçları

Yatırımcının gözde tercihlerinden olan altın ürünleri her geçen gün daha fazla tercih edilir hale geldi.

Hem kendisini enflasyona karşı korurken, hem de ulusal ve uluslararası piyasalardan nemalanarak yatırımcıya getiri sağlamaya devam ediyor.

Ancak altın yatırımcısının hangi altın ürünlerini yatırım için tercih edeceği büyük önem taşıyor. Elimizde külçe altın, mini külçeler, bilezik, sarrafiye ürünleri ve birçok altın takı grubu ürün tamamen veya kısmen bu amaca hizmet etse de hepsi aynı etkiye sahip değil.

Tercih yaparken püf nokta işçilik oranı düşük ürünlerin tercih edilmesidir. Zira başlangıçta ödenen işçilik bedellerinin geri satışta düşülecek olması yatırıma başlarken eksi kayıp ile başlanması manasına geliyor.

Külçe altınlarda işçilik yoktur. Alış ve satış kurları üzerinden işlem görürler. Ancak bu külçelerde genel olarak 500 gr ve 1000 gr olarak bulunduğundan daha çok büyük yatırımcı için caziptir. Daha küçük meblağlar için ise 24K mini külçe veya gram altınların tercih edilmesi doğrudur.

22 ayar ürün grubundan olan bilezik ve sarrafiye ürünleri, takılar kadar olmasa da işçilik ihtiva ederler. Yatırımcının bunu bilmesi ve ona göre hareket etmesi uygun olur.

Takı amacıyla üretilmiş 8K,14K, 18K, ürünler yüksek oranda işçilik içerdiklerinden yatırım amacıyla değerlendirilmesi uygun olmaz. Bu ürünlerinde elbette geri dönüşüm halinde bir değeri var. Ancak başlangıçta verilen işçilik ve karların telafi edilmesi için uzun süreler geçmesi gerekecektir. Takı amacıyla satın aldığımız ürünler kıyafetlerimizin tamamlayıcısı birer aksesuardır. Bu sebeple kullandığımız sürece yaşayacağımız duygu ve anılar en büyük kazancımız olacaktır.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×