Anasayfa Blog Altın Makaleler Altının Saklanmasında Güçlükler

Altının Saklanmasında Güçlükler

by Ali Canbaz
Altının Saklanmasında Güçlükler

Uzun vadede birikimlerimizi saklamak ve piyasalara bağlı pozitif fiyatlandırmalardan yararlanmak isteyen yatırımcının tercihi olan altın bu özelliğini yitirmeden devam ettirmekte.

Gerek altın ile ilgili farklı ürünlerin türetildiği, gerek ise altına alternatif çözümlerin sunulduğu piyasalarda fiziki altın alınıp satılmaya var gücüyle devam ediyor.

Tüketicilerin altın ile ilgili toplumsal alışkanlıkları genlerine kodlanmış gibi. Alışkanlıklar kolay kolay değişmiyor.

İnsanımız eline geçen ihtiyaç fazlası her kuruşunu en kolay yoldan altına çevirerek, zor zamanlarda kullanmak üzere yastık altına atıyor.

Tüketicinin bulunduğu bölge, aileden gelen alışkanlıklar gibi kodlanmalara bağlı olarak 24 ve 22 ayar altın grubunda bilezik, sarrafiye ve külçe altınlara yatırım yapıyor.

İşte bu noktadan sonra sahip olduğumuz altını saklamak bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Altının değer olarak var olan cazibesi beraberinde riskleri ve tehditleri de getiriyor.

En büyük tehlike hırsızlık ve gasp olurken, kaybetme de diğer bir risk olarak çıkıyor. Hatta bu konuda uzmanlaşmış hırsızlar bile türemiş durumda.

İnsanımız farklı çözümler üretmekle beraber bu işin sonunu alabilmesi mümkün değil.

Ülke olarak 6 Şubat 2023 günü tekrar yüzleştiğimiz deprem gerçeği sonrası, yıkılan binlerce mesken, kaybedilen canlar ile insanlar servetlerini de yitirdiler. Hayatta kalanlar bin bir güçlükle sahip oldukları birikimlerini de kaybetmiş oldu.

Bu noktada sahip olduğumuz altın ve değerli para ve diğer emtianın evlerde saklanmasının doğru olmadığı bir kez daha ortaya çıktı.

Daha güvenli saklama alternatifleri tekrar gündeme gelecek. Bu minvalde banka altın hesapları ve kiralık kasalar, darphane altın sertifikası, borsa fiziki altın saklama hizmeti, fiziki altının tüm avantajlarını taşıyan ve saklama derdi olmayan digital altın çözüm olabilir.

Gün geçtikçe bankacılık sisteminde ve sektöre özel e ticaret sitelerinde altına sahip olurken doğrudan hesabınıza transferinizi yapabiliyorsunuz. Banka altın hesabınızdaki altın ile alışveriş yapabilir ve başkasına transfer edebilirsiniz. Bunların hepsi güzel geliştirmeler.

Önemli olan bu alternatifleri de gündeme almak ve değerlendirmek.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×