Anasayfa Blog Altın Makaleler Alyans Seçiminde Püf Noktalar

Alyans Seçiminde Püf Noktalar

by Ali Canbaz
Alyans Seçiminde Püf Noktalar

Evlilik yolunda emin adımlarla ilerleyen çiftlerin en önemli karar aşamalarından birisi, ortak zevklerine uygun alyans seçimini yapmak olacaktır.

Alyans seçiminde ortak bir noktada elbette buluşmak çok önemli. Ancak bu noktaya gelebilmek için her iki tarafın alyansa verdiği önem, günlük kullanım alışkanlıkları, mesleki olarak alyans kullanımına uygunluk gibi bir takım hususları da dikkate alması şart.

Başlangıçta çiftlerin ikisi de şevkle alyans almasına karşın, zaman içinde bunu çift olarak devam ettirebilmek çoğunlukla mümkün olmuyor.

Kadınlar alyans kullanımını neredeyse bir ömür devam ettirebilirken, erkekler evliliğin ilk beş yılından sonra çoğunlukla alyans kullanmaktan vazgeçiyor.

Model seçimi;

Alyanslar, erkek ve bayan çift olarak tasarlanmıştır. Bayan alyansları genel olarak taşlı olarak tasarlanmış iken, erkeklerin ki sade görünüme sahiptir.

Üretim tekniği itibarıyla, klasik alyanslar, elişi alyanslar, içi boş halkadan yapılan alyanslar, CNC modeller gibi farklı üretim teknikleri ile üretilmiş alyanslar arasından seçim yapmak gerekecektir.

El işi alyanslar; daha gösterişli, enleri geniş ve farklı tasarımlar içermektedir. Doğal olarak ta işçilikleri dağa yüksek ve gramları ağır gelmektedir. Kilo alma ve verme ile ilgili problemi olanlar için sıkıntı çıkarmaları muhtemeldir. Zira elişi alyanslarda ölçü değişikliği yapmak zordur veya olanak dışıdır. Yine el yoğun işlerle uğraşanlar(özellikle beyler için) çalışma esnasında rahatsızlığa neden olabilirler. Elbette şık görüntüleri ile estetik duruşları tercih edilmelerinde büyük rol oynar.

İçi Boş Alyanslar; maliyetleri düşürebilmek amacıyla farklı bir teknik ile üretilmişlerdir. Genel olarak klasik alyansların modellerini içermektedirler. Gramları düşük olduğu için fiyat olarak daha uygundur. Ancak bu modellerin en büyük sıkıntısı darbelere karşı zayıf olmaları ve çarpmaya bağlı çökmeler oluşabileceği gerçeğidir. Ayrıca bu modellerde de ölçü değiştirmekte sıkıntı yaşanabilir.

Klasik alyanslar; geçmişten günümüze en çok tercih edilen alyans grubudur. Erkek ve kadın modelleri tamamen birbirinin aynı olup, bir bütünlük arz ederler. Hayat tarzı, meslek grubu, yaşı ne olursa olsun herkese hitap ederler. Ölçü değişimlerinde sıkıntı çıkarmazlar.

Maden seçimi;

Altın: Alyansların büyük çoğunluğu altın olup 14K, 18K gibi ayarlarda tercih edilmektedir. Farklı ülkelerde ülke alışkanlıklarına bağlı olarak ayarlar değişebilmektedir.

Gümüş: Altından sonra en çok tercih edilen madendir. Özellikle inancı gereği altın takmak istemeyen erkekler, eşinin beğendiği modelin aynısını erkek için gümüşten yapılmasını tercih edebilmektedir. Gümüşün zamanla kararması ve yumuşaklığı sıkıntı olabilir. Sık sık parlatma gerekecektir.

Platin; alyans üretiminde sık kullanılan bir madendir. Fiyat olarak neredeyse altına eşdeğer olmakla birlikte, işçilikleri altına kıyasla daha yüksektir. Sert ve ağır yapısı ile darbelere karşı dayanıklıdır.

Titanyum; anti alerjik özelliği, doğal görünümü, çok hafif olmasına karşın yüksek mukavemeti ile tercih edilen bir madendir. Ancak her yerde bulmak zor olabilir. İşçiliği zor olduğu için ölçü değiştirmekte sıkıntılıdır.

Renk Seçimi:

Model ve maden seçimi sonrası sırada alyansın renk seçimi var.  Alternatiflerimiz yeşil altın, beyaz altın, pembe altın ve siyah altın olacaktır. Ya da birçok rengi bir arada tercih etmek mümkün.

Belki de bir ömür boyu parmağımızda sevgimizin sembolü olarak taşıyacağımız alyansımız, günün her saatinde parmağımızla bir bütün olacak. Bu sebeple her ortamda ve durumda rahatlığı ve kullanışlı olması çok önemli. Ölçüsü doğru ayarlanarak sıkmadan ve düşmeden amaca hizmet etmelidir.  Seçilecek alyansın gramajı ise tamamen alıcının bütçesine göre belli olacaktır.

 

 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×