Anasayfa Blog Altın Makaleler Takınız Kimliğinizdir

Takınız Kimliğinizdir

by Ali Canbaz
Takınız Kimliğinizdir

Her bir insan çocukluktan itibaren içinde bulunduğu kültür, yaşam koşulları, çevre içinde yoğrulmakta ve şekillenmekte, kişilerin almış olduğu eğitim toplum içinde nasıl bir role soyunacaklarının göstergesi olurken, statülerini de netleştirmektedir.

Yaşanılan bölgenin ekonomik kalkınmışlığı, kırsal veya şehir yaşamı olması gibi göstergelerde çevreye uyum kapsamında kişinin sınırlarını netleştirmektedir.

İşte tüm bu değişkenler mücevher sektöründe üretilen milyonlarca takının milyonlarca farklı kimliğe ve kişiliğe hitap etmesini sağlıyor.

Her bir takının dili ve statüsü var. Kullanıcıların yaşları, cinsiyetleri, çalışıp çalışmadığı, sahip olduğu sosyal ilişkiler, evli veya bekâr olması, eğitim seviyesi ve en önemlisi gelir düzeyine göre beğenilen takılarda farklılık gösterecektir.

Bazı örnekler vermek gerekir ise,

Kırsalda yaşayan insanımız daha çok 22 ayar bilezik, sarrafiye gibi işçilik değeri düşük ürünler ve kısmen de 14 ayar ürünler tercih etmektedir. İhtiyacı olduğu zaman bu takıları can simidi olarak kullanmaktadır.

Şehirde yaşayan fakat orta tabakada yer alanlar, yatırım ağırlıklı takı tercihini devam ettirmekle beraber, tamamen takı amaçlı 14 ve 18 ürünlere yönelmekte, kısmen de pırlanta ürünler tercih edebilmektedir.

Gelir düzeyi yüksek olanların tercihi işçilik düzeyi yüksek tasarım ürün kategorisinde altın ve pırlanta olmakta ve değerler artmaktadır.

Eğitimli ve çalışan kesim takı konusunda çok seçici olmakta, günlük kullanıma uygun, spor ve şık, çok gösterişli olmayan altın ve pırlanta ürünleri tercih etmektedir.

Gençlerimizin genel tercihi gümüş ve bijuteri ağırlıklı olmakta, spor ve birçok kıyafet ile kullanılabilen ürünler tercih edilmektedir.

Örneğin inci ve elmas gibi ürünler daha çok 45 yaş üzeri hanımların tercihi olurken gençler pek tercih etmemektedir.

Yaş ilerledikçe çok fazla takı yerini çok gösterişli tektaş ve beştaşa bırakabilmektedir.

Avrupa’nın kuzey ülkeleri şıklığa önem verirken takılarında altın yoğunluğunu çok önemsemezler. Bu yüzden 10 ya da 11 ayar ürünler tercih ederler.

Orta Avrupa da şıklık ve tasarım ile beraber altın da yoğunlaşmakta, 14, 18 ayar ürünler tercih edilmektedir.

Ekvator bölgesi ülkeleri, Arap ülkeleri ve Afrika bölgesinde 21, 22 ve 24 ayar ürünler tercih edilmekte.

Dünya pazarı çok değişken ve geniş. Firmalara ve tasarımcılara çok iş düşmekte. Bir üretim merkezi ülkemiz için çok önemli bir fırsat. Yeni yılda yeni ufuklara ve yeni hedeflere açılmak dileği ile…

İLGİLİ GÖNDERİLER

×