Anasayfa Blog Altın Makaleler Yatırımlık Altın

Yatırımlık Altın

by Ali Canbaz
Yatırımlık Altın

Bugüne kadar yazdığım yazılarda altın ile ilgili yatırım konularına birçok kez değinmeye çalıştım. Ancak bu konuda çok fazla soru gelmesi nedeniyle tekrar bir açıklama yapma gereği doğdu.

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor: Muhtevasında altın içeren her ürün yatırım amacıyla değerlendirilemez. Elbette uzun vadede tüm değerli metaller değer kazanarak bir kazanç ya da en azından enflasyona karşı bir koruma sağlar.

8K,14K,18K ve 22K gibi farklı ayarlarda altın işlenerek elde edilen ürünlerin asli amacı, takı olarak kullanılmasıdır. Bu ürünler tüketici için farklı görsel ve dizaynlara evrilirken verilen emeğin işçilik maliyeti olarak bir karşılığı var. Ayrıca imalatçıdan, toptancıya, toptancıdan perakende mağazaya ve en sonunda son tüketiciye gelene kadar her el değiştirmede üzerine binen karlarda birer işçilik olarak fiyata yansır. Bu ürünlerde birinci öncelik takı olarak hizmet etmesidir.

Yatırımlık altın alınması söz konusu olduğunda 1000/1000 saf(has) altına ne kadar yakın saflıkta altın tercih edilir ise, işçilikten o kadar çok kaçınmış oluruz. Bu talebe en güzel hizmet veren ürün alternatifi olarak şu an 995/1000 saflıkta olan ürünler başı çekiyor. Elbette bunlarında üretilmesinden ve paketlenmesinden kaynaklı bir işçilik maliyeti söz konusu olabilmektedir. Ancak bu maliyetler daha düşük ayarda ki alternatifleri ile kıyaslandığında çok cüzidir.

995/1000 saflıktaki ürünlerden saflık konusunda daha iyisi ise 999,9/1000 saflıktaki altındır. Ancak bu saflıkta ürün son tüketici arasında çok yaygın olmadığı için, rafinerilerde üretim konusunda pek yoğunlaşmış değildir. Belirtmek gerekir ise yurt dışında en çok tercih edilen 999,9 saflıkta ki altın olmaktadır.

22K(916/1000) ürünler(özellikle bilezik) genel olarak takı amaçlıdır. Ancak hem takı hem de yatırım amaçlı bir tercih söz konusu olduğunda iyi bir alternatiftir.

Darphane çıkışlı Cumhuriyet altınları olan Ziynet altın ve Sikke altın grubu geçmişten gelen alışkanlıklar ile çok yaygın bir şekilde hem takı, hem de yatırımlık ve hediyelik olarak kullanılmaktadır. Bu ürünlerin saflıklarının 916/1000 olduğu için işçilikleri 995 e göre daha yüksektir. Buna rağmen ikinci bir alternatif olarak yatırım için uygundur.

Sarrafiyelerin yatırımlık değerlendirilmesi söz konusu olacak ise eski tarihli altınların tercihi daha doğru olur. Zira yeni diye adlandırılan içinde bulunulan yılı sembolize eden tarihten dolayı yüksek işçilik ödenmesi mantıksız olur.

Altına yatırım tercihi söz konusu olduğunda en önemli konu süredir. Bu sebeple yatırımcının ne kadar süre ile bir yatırım planı var bu çok önemli. Zira kısa vadede altına yatırım ve kar beklentisi tamamen şans işidir.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×