Anasayfa Blog Altın Makaleler Altın Fiyatları Nereye Gidiyor

Altın Fiyatları Nereye Gidiyor

by Ali Canbaz
Altın Fiyatları Nereye Gidiyor

Son Haftalarda altın fiyatlarında normalin dışında bir hareketlilik var. Pozitif yöndeki bu artış ne ifade ediyor? Daha devam edecek mi?

Öncelikle söylemek gerekir ise fiyatlarda ki oynaklık tamamen iç piyasa ile alakalı. Son bir ayda ons fiyatları 1.971 ile 2.056 USD arasında bir seyir izledi ve 08.05.2023 te 2.024 USD gibi bir fiyat bandında hareket ediyor. Aylık değişim % 2,6.  Bu minvaldeki bir seyir altının TL olarak çok ciddi bir artış yapması için yeterli değil.

USD/TL aylık seyre baktığımızda da 19,68 ile 20,65 aralığında bir parite görüyoruz. 08.05.2023 itibarıyla ise USD/TL 20,51 olarak görünüyor. Aylık değişim %4 olmuş.

Altın /TL fiyatları ise son bir ayda 1.276 TL ile 1.406 TL arasında bir seyir izlemiş. 08.05.2023 te 1.397 TL olarak kapanış yaparken, aylık değişim %10 olmuş.

Bu verileriler ışığında altında meydana gelen artışın USD/TL ve Ons fiyatından bağımsız bir şekilde iç piyasa dinamiklerinden kaynaklandığını net bir şekilde söyleyebiliyoruz.

Ülkemiz ciddi bir altın üretim alt yapısına sahip. Doğal olarak hammadde olarak çok ciddi bir talep var. Aynı zamanda son tüketici bazında da ciddi bir talep olunca mevcut arz talebi karşılamakta yetersiz kaldı.

Ayrıca yetkili merciler tarafından altın ithalatına getirilen kısıtlamalar zaten yetersiz olan arzı daha fazla körükleyerek Londra piyasalarına göre çok ciddi bir prim yapmasına sebebiyet verdi.

Şimdi burada asıl merak edilen bu işin sonu ne olacak? Bu durum nereye kadar devam edecek? Altın fiyatları geri gelecek mi?

Altın ithalatındaki kısıtlar devam ederse fiyatlar yükselmeye devam edecektir. İthalatın önü açılırsa fiyatların geri gelmesi beklenen bir durum.

Kısa ve öz olarak Türkiye altın konusunda kendi kendine yeter bir ülke değildir.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×