Altıncı His

by Ali Canbaz
Altıncı His

Altın ürünlerine düşkün olan insanımızın son aylarda altına talebi gözle görülür şekilde arttı. Bu talep artışında özellikle yatırım ürünleri belirgin bir şekilde başı çekiyor. Takı olarak değer bulan altın ürünlerine olan talep aynı oranda artmış değil.

Özellikle sektörümüz için sezon olarak görülen Nisan – Ekim ayları arasında bu talep artışı genel olarak beklenmekte ve öngörülmektedir. Bunun en büyük sebebi geçmişi yıllara dayalı olan, İlkbahar, yaz ve Sonbahar aylarında evlilik etkinliklerinin yoğun oranda yapılıyor olması.

Yatırımcı için mevsimlerin pek bir önemi yok gibi gözükse de aslında var. Zira hala geleneksel tarım ve mevsimsel işlerle uğraşanlar için bahsi geçen aylar gelirlerin yoğun olduğu aylar olduğu için, bu aylarda edinilen kazançlar altına yatırılabilmektedir.

Altın yatırımcısı genel itibarıyla planlı bir yatırım yapmaz. Geleneksel olarak elinde parası olan kişinin yapacağı iki şey vardır. Ya bankaya vadeli hesaba yatıracak, ya da istediği zaman kolayca nakite dönebileceği altına yatıracak. 

Özellikle altına yatırım yapanların içinde azımsanmayacak ölçüde bankalara negatif bakan kişilerin olduğu bir gerçektir.

Altın yatırımcısı planlı ve piyasaları takip ederek işlem yapmaya gayret gösterse de, şartlar her zaman buna müsait olmayabiliyor. Bu sebeple çoğu zaman hislerle yapılan işlemler olabiliyor. İşte bu zamanlarda da Altıncı Hissin kuvvetli olması yatırımcı şansının yanında olması gerekiyor.

Bugünlerde altın uzun bir süreden sonra tekrar 1.000 TL’nin altına gerileyerek yatırımcı için bir fırsat sundu. Bu düşüş ne kadar sürer bilinmez. Ancak beklenti tekrar yükseleceği noktasında.

Tekrar yazalım… Altın uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Unutmayalım !!!

 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×