Anasayfa Blog Altın Makaleler Sektöre Yön Veren Mekanlar

Sektöre Yön Veren Mekanlar

by Ali Canbaz
Sektöre Yön Veren Mekanlar

Kuyumculuk sektörü birçok alt sektörleri barındıran gelişmiş ve köklü tarihsel geçmişi olan bir iş alanı.

Kapalıçarşı altın denilince ilk akla gelen yerdir. Gerek yerli müşterinin, gerek ise yabancı müşterinin Grand Bazaar olarak ziyaret ettiği tarihi çarşı, bugün bile 4.000 dükkânı, 500 tezgâhı ve 21 kapısı ile dünyanın en büyük üstü kapalı çarşısı konumundadır.

Geçmişten günümüze sektörün tüm bileşenlerini bir arada barındıran Kapalıçarşı, sektörün her geçen gün büyümesi ile ihtiyaç duyulan üretim sahaları ve teknolojik alt yapı konusunda gelişmiş imkân talebine cevap veremeyince, özellikle üretim alt yapısı ve teknolojinin daha yoğun kullanıldığı üretim merkezi olarak Kuyumcukent inşa edildi.

Kuyumcukent; Toplam 180.000 m² arsa alanı,128.000 m²’lik bina zemin alanı üzerinde kurulu, birinci etabı 2005 yılında bitirilmiş olup, bağımsız iki bloktan oluşmaktadır: Atölyeler Bloğu (bünyesinde 7 adet Fabrika tipi Atölye) ve Mağazalar Bloğu (AVM ve ofislerden oluşan 2 ayrı Plaza) birbirinden bağımsız bloklar olup tüp geçitlerle birbirine bağlanmaktadır. Bloklar toplam 328.000 m²’lik brüt inşaat alanı üzerinde yükselmektedir.

Kuyumcukent AVM: Kuyumcukent'i perakende alanında iddialı bir konuma taşımak için, içinde nikâh salonu ve çok amaçlı toplantı salonu bulunan ilk Evlilik Alışveriş Merkezi olma iddiası ile yola çıktı. Kısa sürede açılan mağaza sayısı 400'lere ulaşan Kuyumcukent AVM, 300 ve 600 kişi kapasiteli düğün salonları, çok amaçlı toplantı salonu ve 450 kişilik Nikâh Salonunu hizmete sokarak, giderek büyüyen evlilik sektörünün önemli oyuncularından biri oldu.  

İstanbul Vizyon Park Merkez Plaza C1 – C2 Plazaları 143.355,22 m2 üzerinde 2 Blok ve 326 Bağımsız bölüm olarak 69.560,55 m2 üzerine inşa edilmiştir. 2009 yılında başlanan proje son teknoloji ile Plaza bünyesinde 280 firma aktif olarak çalışmakta ve yaklaşık 10.000 kişiye istihdam sağlamaktadır

İLGİLİ GÖNDERİLER

×